Ułatwienia dostępu

Image
Image
Image

WROCŁAW

 

 

METODA WARNKEGO

 

Terapia metodą Warnkego stanowi kompleksową pomoc dla dzieci z dysleksją i problemami w nauce. Skutecznie wspiera terapię logopedyczną, a także terapię osób dorosłych, u których występują problemy z centralnym przetwarzaniem bodźców słuchowych.

 

Twórca metody, Fred Warnke wykazał, że główną przyczyną trudności w nauce, w procesie czytania i pisania, są nieprawidłowości w zakresie automatyzacji przetwarzania bodźców słuchowych, wzrokowych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej i słuchowo-ruchowej. Złożone czynności umysłowe mogą przebiegać sprawnie dopiero wtedy, gdy podstawowe funkcje są w pełni rozwinięte i zautomatyzowane. Dlatego diagnoza oraz działania terapeutyczne w tej metodzie skupiają się na przyczynach trudności na poziomie centralnego układu nerwowego, a nie na ich objawach.

 

Trening metodą Warnkego przyspiesza porządkowanie odbieranych przez mózg bodźców, przez co prowadzi do lepszego rozumienia przekazywanych informacji, pozwalając na odczytywanie ich w sposób automatyczny. Proces ten usprawnia koordynację półkul mózgowych oraz przetwarzanie informacji w obszarze słuchu, wzroku i zdolności motorycznych. Powoduje to szybszą realizację czynności zautomatyzowanych, zużywanie mniejszej ilości energii, a przez to mniejszą męczliwość podczas zadań umysłowych, mniejszą ilość błędów i lepszą ciągłość procesu, zwiększone możliwości koncentracji uwagi, a także możliwość wykonywania kilku procesów jednocześnie.

 

Integralną częścią terapii jest trening lateralny, zorientowany na wzmocnienie połączeń międzypółkulowych. Bodźce słuchowe i wzrokowe nie są w tym procesie odbierane statycznie – dochodzą z różnych stron, wędrując w słuchawkach od ucha do ucha i od oka do oka przy zastosowaniu specjalistycznych okularów. Mózg ma za zadanie wychwycić te zmienne informacje, których projekcja dokonuje się na przemian w lewej i prawej półkuli, a następnie dokonać ich syntezy w jeden przekaz. Usprawnia to działanie ciała modzelowatego, spoidła półkul mózgowych, kluczowego dla procesów uczenia się.  

 

Diagnoza w metodzie Warnkego przeprowadzana jest z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury medycznej, która pozwala na zweryfikowanie działania procesów przetwarzania bodźców słuchowych i wzrokowych przez centralny układ nerwowy oraz automatyzacji funkcji podstawowych.

W oparciu o wyniki badania, terapeuta opracowuje program terapii, dostosowany do możliwości i indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

autor tekstu: mgr inż. Jarosław Kozioł

 

Umów się na konsultację: tel. 72 72 72 606

 


 Powiązane tematy:  

 

 

 

 

 

 

Image

01 czysta